20 شهریور 1398
از مقابل نور ما خارج شوید
کتاب فیلسوف دانشگاه آکسفورد: از مقابل نور ما خارج شوید

فرض کنید روز کاری خود را شروع می کنید، برای رسیدن به سر کارتان دیر کرده اید و با عجله سوار ماشین خود می شوید و دنده عقب می گیرید، در همین لحظه پیامی از  بانک دریافت میکنید که توجه شما را چند لحظه ای به خود جلب می کند ولی چون بسیار عجله دارید تمرکز خود را از دست می دهید و با در نیمه باز گاراژ تصادف می کنید. در حالی که از عصبانیت خون جلوی چشمانتان را گرفته، مجبور می شوید به پیامی که رسیده بود توجه کنید ولی صفحه نمایش خاموش شده است. شما گیر کرده اید! ماشین عزیزتان تکان نمی خورد و حالا قطعا به سر کار خود نخواهید رسید.حتی باید هزینه خرید یک در گاراژ جدید را هم پرداخت کنید ( البته اگر هنوز به حساب بانکی خود دسترسی داشته باشید)

چه این موقعیت واقع گرایانه به نظر برسد چه نه، به طور حتم همه ی ما را به یاد تجربه های مشابهی می اندازد که ما در آن ها با تکنولوژی به مشکل برخورده ایم. " از مقابل نور ما خارج شوید " اولین کتاب فیلسوف دانشگاه اکسفورد، جیمز ویلیامز است. در این کتاب ویلیامز قصد دارد دخالتی بر سیاست های اجتناب ناپذیری که بر دنیای تکنولوژی حاکم اند، وارد کند. ویلیامز با جدیت نشان می دهد که فضای رسانه ای به طوری برنامه ریزی شده تا توجهات را به خود جلب کرده و هدف گذاری را از ذهن جوامع، دور کند.ویلیامز در این کتاب ما را با مفهوم" اقتصاد توجه" آشنا می کند.  در اقتصاد ارزش هر کالایی با میزان کمیابی آن در نظر گرفته می‌شود. حال این کالا می‌تواند طلا، انرژی، نقدینگی و یا توجه باشد. از آن‌جایی که همه‌ی تلاش‌ها و برنامه‌های رویداد برای شرکت‌کنندگان و جلب توجه آن‌ها شکل می‌گیرد، لذا این‌جاست که اقتصاد توجه به میدان عمل می‌آید و نقش آن به وضوح در جوامع آشکار می‌شود. اگر ما بتوانیم به یک سخنران روی صحنه توجه کنیم، به طور طبیعی می‌توانیم به فردی که در کنار ما نشسته هم توجه کنیم؛ اما می‌بایست توجه خود را اولویت‌بندی کنیم با خواندن این کتاب، اطمینان خواهید یافت که عواقبی که استفاده ی مستمر از فضای دیجیتال برایتان به همراه خواهد داشت را نباید دست کم گرفت یا به آن ها عادت کرد. به طور مثال یکی از جدید ترین دست آورد های تکنولوژی، واقعیت مجازی را در نظر بگیرید. این پدیده اثرات غیرقابل توصیف و عمیقی بر رابطه ای که با ذهن خود برقرار می کنیم بر جای می گذارد. هیجانی که واقعیت مجازی بر ذهن و بدن آدمی وارد می کند نباید مستمر و تکراری شود. اگر از افرادی هستید که همواره در برابر خطرات این چنینی مقاومت می ورزید و می گویید" مشکلی پیش نخواهد آمد" این کتاب را حتما مطالعه کنید.

مسیر این کتاب با این سوال شروع می شود: زمانی که توجه خود را به چیزی اختصاص می دهیم، در حقیقت چه چیزی را خرج می کنیم؟ هرچه تمرکز ذهنی خود را بیشترخرج کنیم، تبعات سنگین تری در انتظار خواهند بود. در این کتاب به تئوری " اقتصادی-اجتماعی" اشاره می شود. بر اساس این تئوری، سه نوع توجه وجود دارد، توجه به بودن، توجه به انجام دادن و توجه به دانستن. جامعه ی تکنولوژی زده ی امروزی به هر نحوی سعی بر این دارد که هر سه نوع این توجهات را بخرد. به نظر ویلیامز هدف گذاری انسان ها امروزه به صورت خود آگاه انجام نمی شود بلکه بر ذهن آدمی تحمیل می شود.

اگر به آینده جوامع انسانی اهمیت می دهید به کتاب "از مقابل نور ما خارج شوید" حتما مراجعه کنید. این کتاب شما را مبهوت کرده و خواهد برانگیخت. جیمز ویلیامز در این کتاب از فلاسفه ی قدیم تا بازی های ویدیویی امروزی را زیر ذره بین برده و با نگاهی طنزگونه آن ها را مورد تحلیل قرار می دهد. کتاب " از مقابل نور ما خارج شوید " به ما کمک می کند تا پیش آمد هایی که در حال حاضر برای بشر رخ می دهد را با نگاهی عمیق تر بررسی کنیم. آیا انسان می تواند کنترل جهان را که رفته رفته به دست تکنولوژی افتاده را پس بگیرد؟ پاسخ این سوال در این کتاب شرح داده شده است. جیمز ویلیامز،  قصد دارد تا انسان ها را از این موضوع مطلع کند که تکنولوژی ای که هر روزه از آن استفاده می کنند، ممکن است آن ها را از اهداف اصلی زندگی شان دور کند. با فوران هرچه بیشتر اطلاعات، منبعی که دچار کمبود شده است، توجه ماست. در جامعه امروزی که تمرکز کردن برای ما بسیار سخت شده است، باید به یاد بیاوریم که اثرات اصلی که این تکنولوژی مهار نشدنی بر زندگی ما می گذارد، چیست.

«کتاب از مقابل نور ما خارج شوید، نمونه بارز فلسفه در روشن ترین حالت آن است»

آکاس بورین ، استاد دانشگاه آکسفورد

«در این کتاب، نگاهی عمیق به معضلات نسل ما صورت گرفته است: چگونه بیهوده زمان خود را می گذرانیم. این کتاب نقطه شروعی برای هر کسی است که می خواهد آینده ی متفاوتی برای خود رقم بزند.»

برای دانلود این کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید: 

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران