25 آبان 1390

زلزله بار ديگر مقصد گردشگري تركيه را لرزاند
alt

ماركتينگ‌نيوز- براي سومين بار زلزله مقصد گردشگري تركيه را لرزاند.

به گزارش ماركتينگ‌نيوز به نقل از ايسنا، در شرايطي كه در جريان زلزله‌هاي اخير در شهر گردشگري «وان» كشور تركيه، در روند ورود گردشگران به اين كشور تغيير خاصي ايجاد نشده بود، شب گذشته، بار ديگر اين مقصد گردشگري تركيه لرزيد.

به گزارش يورو توربو نيوز، اين زلزله که در ادامه زلزله‌هاي قبلي رخ داده، شهر وان را در آستانه نابودي كامل قرار داده كه اين امر مي‌تواند صدمات جبران‌ ناپذيري را به صنعت گردشگري تركيه وارد كند؛ اين در حالي است كه در ماه‌هاي اخير با وقوع «بهار عربي» هزاران گردشگر از كشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس و قاره اروپا كه در سال‌هاي گذشته تعطيلات خود را در دو مقصد گردشگري ارزان مصر و تونس مي‌گذراندند، راهي تركيه مي‌شدند كه اين امر رشد چشمگير گردشگران اين كشور را در پي داشت.

در اين شرايط گردشگران كشور روسيه در مكان نخست گردشگران تركيه قرار داشته و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال جاري ميلادي تركيه ميزبان ‌30 ميليون گردشگر باشد.

سازمان جهاني جهانگردي نيز تركيه را يكي از موفق‌ترين كشورهاي جهان در جذب گردشگر دانسته و پيش‌بيني كرده كه اين كشور در سال‌هاي آتي به يكي از سه مقصد برتر گردشگري جهان تبديل شود.

تركيه در سال‌هاي اخير يكي از موفق ترين كشورهاي جهان در جذب گردشگر تبديل شده كه حاصل آن رشد چشمگير درآمدهاي اين كشور از محل صنعت گردشگري بوده كه علت اصلي آن ثبات اقتصادي و سياسي، سرمايه‌گذاري خارجي و هزينه پايين اقامت در تركيه است.

اكنون بخش اعظم گردشگران تركيه از كشورهاي «آلمان»، «روسيه»، «انگليس» و «ايران» بوده و مابقي نيز از كشورهاي «بلغارستان»، «هلند»، «گرجستان»، «فرانسه»، «سوريه» و «ايتاليا» هستند؛ اين در حالي است كه مقصد ‌34 درصد از گردشگران تركيه، منطقه گردشگري مديترانه‌اي آنتاليا بوده است.

مقامات صنعت گردشگري تركيه همچنين از رشد چشمگير گردشگران اين كشور از كشورهاي منطقه خاورميانه خبر داده‌اند كه حاصل آن سفر يك ميليون و ‌650 هزار گردشگر ايراني، ‌750 هزار گردشگر سوري و ‌113 هزار گردشگر لبناني به تركيه بوده است.

البته سال گذشته براي صنعت گردشگري تركيه سال خوبي بود؛ اين در حالي است كه تركيه تنها كشور جهان در سال ‌2009 بود كه با وجود وقوع بحران جهاني اقتصادي و شيوع آنفلوآنزا، همچنان شاهد افزايش تعداد گردشگرانش بوده است؛ هر چند كه در سال گذشته، مدت ‌زمان اقامت گردشگران نسبت به سال‌هاي قبل، كاهش يافت.

از سوي ديگر، براساس تحقيقي كه از سوي آژانس‌هاي مسافرتي كشور انگليس انجام شده و نتايج آن در روزنامه‌ي صباح تركيه به چاپ رسيده است، تركيه يكي از ‌10 مقصد ارزان گردشگري جهان است و به ‌دليل نرخ مبادله‌ي ارز بين پوند انگليس و لير تركيه، ارزان‌ترين مقصد گردشگري براي گردشگران انگليسي است.

از سال گذشته تاكنون نيز به دليل هزينه‌ي پايين گردشگري سلامت در تركيه، تعداد زيادي از گردشگران آمريكايي، اين كشور را به‌عنوان مكاني براي گذراندن تعطيلات و افزايش سلامت روحي و جسمي خود انتخاب كرده‌اند.

تركيه سالانه ميزبان نزديك به ‌40هزار گردشگر سلامت است و اين امر، درآمدي را حدود ‌150ميليون دلار براي اقتصاد تركيه همراه دارد. گردشگران آمريكايي پس از گردشگران عرب، بيش‌ترين پول را در تركيه خرج مي‌كنند.

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران