1 آبان 1398
چرا فیلم های ترسناک را دوست داریم؟
عشق به ترس

فرض کنید پرده های اتاق را کشیده اید، در را قفل کرده اید و از یک پتو به عنوان محافظ چشمانتان در برابر فیلم ترسناکی که پیش رو دارید، استفاده می کنید. با این که می دانید احتمالا بعد از دیدن این فیلم تا هفته ها بدون ترس از وجود قاتلی پشت پرده ها نه خواب راحتی خواهید داشت و نه با اطمینان خاطر دوش خواهید گرفت، فیلم را شروع می کنید.

دیدن صحنه های مهلک و صورت های پر از خون چیزی است که مغز ما به صورت اتوماتیک باید از آن دوری کند اما پس چرا میلیون ها نفر برای سرگرم شدن، ترس داوطلبانه را انتخاب می کنند؟ 

جذابیت فیلم های ترسناک، به دلیل تولید آدرنالین اضافی در بدن انسان است. همان حسی که ورزش سنگین ایجاد می کند. زمانی که فرد می ترسد، بخش آمیگدالای مغزی ( که وظیفه ی تولید عواطف و احساسات را در مغر دارد) فعال می شود. این فعالیت موجب احساس مبارزه در فرد می شود، کف دست ها عرق می کند، ضربان قلب بالا می رود و بدن غرق در آدرنالین و دوپامین می شود. بدن انسان در مقابل ترس های واقعی و غیر واقعی به صورت یکسان واکنش نشان می دهد ولی در زمان هایی که مغز در مقابل فیلم های ترسناک قرار می گیرد، به صورت ناخودآگاه می داند که خطری او را تهدید نمی کند. تحقیقات جدیدی که پروفسور زالد در دانشگاه واندربیلت آمریکا انجام داده است، نشان می دهد که مغز برخی افراد، ظرفیت آزاد کردن مقدار بیشتری دوپامین را دارد. این افراد بیشتر مجذوب ترسیدن می شوند.

ترس و لذت بسیار به هم مرتبط اند. در هردو حالت، یک پدیده روانشناسی برای انسان به وقوع می پیوندد. به گفته ی دکتر برایان روچ، ترس و لذت آن قدر بهم شباهت دارند که با اندازه گیری سرعت تنفس، میزان تعرق و دیگر فعالیت های فیزیکی، نمی توان تشخیص داد که فرد واقعا ترسیده یا در حال لذت بردن است. برای برخی افراد ترس حاصل از فیلم های ترسناک لذت و برای گروهی دیگر حس خطر تلقی می شود. باید در نظر داشت که افرادی که از این نوع ترس لذت می برند، دارای یک مزیت روانشناسی هستند. زیرا وقتی فرد داوطلبانه می ترسد، در او حس قدرت به وجود خواهد آمد. این ترس خود داوطلبانه، از قدیم در جوامع انسانی وجود داشته است. افسانه های ترسناک تاریخی یا پریدن از روی صخره، از نمونه های این احساس هستند. به طور مثال شاید این طور به نظر برسد که ترن های هوایی در قرن 20 اختراع شده اند ولی باید بدانیم که این ترن ها از سرسره های یخی روسی الهام گرفته شده اند که در قرن 17 وجود داشته اند.

برای برخی افراد احساس ترس، اعتماد به نفس را پدید می آورد زیرا فرد احساس می کند که از هر مشکلی سربلند بیرون خواهد آمد. البته قسمتی از لذت بردن از فیلم های ترسناک، مربوط به عوامل ژنتیکی هم می شود. یک نکته جالب این است که انسان دوست دارد احساسات شدید را در گروه تجربه کند. به همین خاطر است که عده ی زیادی از مردم به کنسرت ها می روند، اجتماع زیادی به واتیکان می روند تا به صحبت های پاپ گوش کنند. مردم دوست دارند احساساتشان را باهم به اشتراک بذارند حتی با افراد غریبه.

به همین دلیل است که تماشای فیلم های ترسناک همراه با دوستان بسیار لذت بخش تر است. چون می خواهیم این احساسات سنگین را به اشتراک بگذاریم. 

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران