17 دی 1398
حیوانات بی گناه در تله ی آتش
به امید فردایی سبز

این روز ها خبر سوختن استرالیا در آتش به گوش همه ما آشناست. بیش از 500 میلیون حیوان بی گناه در این اتش سوزی جان خود را از دست داده اند. زمین ما در معرض نابودی قرار دارد. سهم یک به یک ما در این فاجعه ی محیط زیستی باید بیش از تنها به اشتراک گذاشتن عکس های دردناک از حیوانات مظلوم باشد. به راستی ما در راستای جلوگیری از گرمای زمین چه کمکی می توانیم بکنیم؟ در ادامه ی این خبر با کارهایی که باعث می شوند با زمین دوست تر باشیم را مطالعه کنید.

در خانه از انرژی تجدیدپذیر استفاده کنید

برای تامین برق خانه به سراغ شرکت هایی بروید که حداقل نیمی از انرژی خود را از باد یا خورشید تامین می کنند و گواهی نامه های معتبر بین المللی دارند. اگر نمی توانید یک همچین کاری را انجام دهید نگاهی به قبض برق بیندازید، امروز در دنیا شرکت های برق زیادی هستند که راه های پشتیبانی از انرژی های تجدید پذیر را در قبض های ماهیانه و یا وبسایت خود لیست می کنند.

در و پنجره ها را عایق بندی کنید

بیشترین انرژی ای که ما مصرف می کنیم برای گرم کردن و یا سرد کردن خانه است پس با درز گیری در و پنجره و عایق بندی آن ها انرژی زیادی ذخیره می کنید.

از لوازم برقی بهینه سازی شده استفاده کنید

بهینه سازی انرژی ارزان ترین راه برای کاهش انتشار گازهای مضر است. وقتی قصد خرید یخچال، ماشین لباس شویی و دیگر لوازم برقی را دارید به برچسب انرژی آن ها دقت کنید تا بفهمید که کدام یکی از آن ها بهینه تر است.

آب را هدر ندهید

صرفه جویی در آب هم می تواند آلودگی کربنی را کم کند چون انرژی زیادی صرف پمپاژ، گرم شدن و تصفیه آب می شود. پس مدت زمان استحمام را کم تر کنید و در هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید. اگر از هر ۱۰۰ خانه فقط یک خانه در مصرف آب صرفه جویی کند در این صورت در سال حدود ۱۰۰ میلیون کیلو وات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می شود جالب است که با همین کار ساده  جلوی ۸۰ هزار تن آلودگی گرمایشی هوا گرفته می شود.

به اندازه مصرف، غذا تهیه کنید و گوشت کمتری بخورید

تقریبا ۱۰ درصد انرژی مصرفی کشوری مثل آمریکا صرف رشد، فراوری، بسته بندی و حمل و نقل غذا می شود اما حدود ۴۰ درصد این غذاها بدون استفاده باقی می مانند و به زباله تبدیل می شوند پس با هدر ندادن غذا، در مصرف سوخت صرفه جویی می شود. از آنجایی که برای پرورش چارپایان انرژی زیادی مصرف می شود غذاهای بدون گوشت نقش زیادی در صرفه جویی انرژی دارند.

 

پریزها را از برق بکشید!

تعداد لوازم برقی ای که در خانه ها استفاده می شوند شاید چندان به چشم نیایند اما اگر شروع به شمارش آن ها کنید احتمالا تعداد آن ها حتی از ۱۰ مورد هم بیشتر می شود: تلویزیون، یخچال، جاروبرقی، ماشین لباس شویی، آب میوه گیری و … . اگر می خواهید نقشی در کاهش گرم شدن هوا داشته باشید همین که کارتان با این لوازم تمام شد آن ها را از برق بکشید و کامپیوتر یا گوشی موبایل را طوری تنظیم کنید تا بعد از اینکه مدتی استفاده نشدند به حالت استند بای بروند.

ماشینی با سوخت بهینه بخرید

ماشین های تمام الکتریکی و هیبریدی هم در سوخت صرفه جویی می کنند و هم در پول. تجسم کنید روزی را که همه ماشین های دنیا استانداردهای ماشین تمیز را رعایت کنند در آن صورت شاید رویای هوای تمیز تا حدود زیادی تحقق پیدا می کند.

حواستان به باد لاستیک ماشین تان باشد

اگر باد لاستیک تنظیم باشد خودرو، بنزین کمتری استفاده می کند و  اینطوری با یک لیتر بنزین می توانید کیلومترها بیشتر بروید. به غیر از لاستیک ها به فیلتر هوا هم توجه کنید چون به طور غیر مستقیم نقش زیادی در آلودگی هوا دارد.

به هواپیما، قطار و اتومبیل دوباره فکر کنید

شهرهایی را برای زندگی انتخاب کنید که مردمش عادت به پیاده روی دارند و سیستم حمل و نقل عمومی اش هم در هزینه هایتان صرفه جویی می کند و  هم هوا را تمیز نگه می دارد. کمتر از هواپیما استفاده کنید چون حمل و نقل هوایی یکی از مهمترین منابع آلودگی هواست، می توانید به جای هواپیما به گزینه دیگری مثل قطار فکر کنید.

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران