27 دی 1396

هوش مصنوعی در آزمون درک مطلب «استنفورد» رکورد زد

مارکتینگ نیوز- هوش مصنوعی شرکت‌های «علی‌بابا» و «مایکروسافت» در آزمون درک مطلب دانشگاه استنفورد، نمرات بهتری از انسان کسب کرد.

 

به گزارش ایسنا، ۲۰ سال پیش، فناوری «آبی عمیق» (Deep Blue) آی‌بی‌ام، «گری کاسپاروف» را در یک بازی شطرنج شکست داد و این رقابت کامپیوتر با انسان همچنان ادامه دارد. هوش مصنوعی گوگل اولین قهرمانی خود را چند سال پیش در یک بازی به دست آورد و همچنان به یاد گرفتن نحوه بازی کردن بازی‌های دیگر ادامه می‌دهد.


در حال حاضر بلومبرگ گزارش می‌دهد که شرکت‌های «علی‌بابا» و «مایکروسافت» هر دو یک هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که نمرات‌شان در آزمون‌های درک مطلب دانشگاه استنفورد بهتر از انسان است. شبکه عصبی عمیق شرکت تجارت آنلاین چینی اولین فناوری بود که در آزمون درک مطلب بالاتر از یک انسان بود. طبق گفته بلومبرگ، آزمون ۱۰۰ هزار سوالی دانشگاه استنفورد معتبرترین ابزار اندازه‌گیری توانایی یادگیری ماشین است. بالاترین نمره انسانی ۸۲.۳۰۴ است. درحالی‌که «علی‌بابا» به نمره ۴۴/ ۸۲رسید. روز بعد، هوش مصنوعی مایکروسافت نمره ۸۲.۶۵۰را به ثبت رساند. در نهایت ایده این است که به سیستم‌های هوش مصنوعی کمک شود تا مقادیر زیادی از داده‌های نوشتاری را پردازش کند تا با دقت بیشتری به سوالات انسان پاسخ دهد. «لوو سی» سرپرست دانشمندان شرکت «علی‌بابا» در بیانیه‌ای گفت: این به این معنی است که پرسش‌های عینی مانند «چه چیزی باعث باران می‌شود» با دقت بالا از سوی ماشین پاسخ داده شود.

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران